PORADNIK DLA RODZICÓW
Problemy adaptacyjne, w mniejszym lub większym stopniu dotyczą w zasadzie wszystkich trzylatków. Problemy są jednak chwilowe, mijają stosunkowo szybko i nie zostają w pamięci przedszkolaków zbyt długo. Warto dołożyć wszelkich starań, aby szansa dziecka na rozwój dziecka w społeczności przedszkolnej nie przepadła.
OSWAJAJ Z ROZSTANIEM-przyzwyczaj dziecko do pozostawiania pod opieka mniej znanych mu osób, aby przedszkole nie kojarzyło mu się z pierwszym rozstaniem na dłuższy czas.
ZAINTERESUJ DZIECKO PRZEDSZKOLEM- rozbudź w dziecku ciekawość
przed nowym wyzwaniem. Wypowiadaj się o przedszkolu pozytywnie ale nie gloryfikuj. Odwołaj się do własnych miłych wspomnień z tego okresu. Obejrzycie pamiątkowe zdjęcia, rysunki z tamtego okresu. Wyjaśnij dlaczego trzeba pójść do przedszkola. Opowiadaj o tym, jak wygląda dzień w przedszkolu, co dzieci tam robią i jak się bawią Czytajcie wspólnie bajki tematycznie związane z przedszkolem np.: „Tupcio Chrupcio idzie do przedszkola”, A. Frączek „ Lulaki ”, „Pan Czekoladka i przedszkolaki”, M. Berowskiej „Kamyczek”.
NA POCZĄTKU SKRÓĆ POBYT W PRZEDSZKOLU-w miarę możliwość w pierwszych tygodniach, skróć pobyt dziecka w przedszkolu, tak aby mogło stopniowo przyzwyczajać się do rozłąki. Czas spędzony w placówce należy , powoli wydłużać, tłumacząc dziecku dlaczego się tak dzieje.
WSPÓLNE TWORZENIE WYPRAWKI-kupcie razem wyprawkę do przedszkola. Z ulubionymi postaciami z bajek. Takie przygotowania, kiedy dziecko może kupić przybory ze swoimi bohaterami z bajki dają dużo radości i dają pozytywne skojarzenia z przedszkolem.
UCZ SAMODZIELNOŚCI-doskonal czynności samoobsługowe maluszka. Przedszkolak będzie czuł się pewniej jeśli będzie mógł poradzić sobie samodzielnie w niektórych sytuacjach np. : samodzielnie korzystać z toalety, ubrać się, zjeść posiłek. Ważna jest samodzielność w wyborze zabawy, poruszaniu się po sali, nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.
OKAŻ SPOKÓJ -silne nerwy w momencie rozstania udzielą się dziecku. Twoja pewność siebie przekona je, że nic złego się nie dzieje. Okazuj wyłącznie pozytywne uczucia.
MÓW PRAWDĘ- Szczerze informuj dziecko, kto i kiedy odbierze je z przedszkola. Stosuj zrozumiałe dla dziecka komunikaty: „Przyjdę po obiedzie”, „Przyjdę po leżakowaniu” itp. Nigdy nie obiecuj czegoś, czego wiesz, żw nie możesz spełnić np.:nie obiecujmy, że przyjdziemy po obiedzie jeśli wiemy,że możemy je odebrać dopiero po podwieczorku.
SKRACAJ ROZSTANIE-Żegnaj dziecko z czułością ale zdecydowanie i jak najkrócej. Okaż mu miłość, powiedz, że też będziesz tęsknic. Nie ulegnij pokusie zawrócenia. Nigdy nie wychodź ukradkiem, gdyż dziecko poczuje się oszukane i opuszczone. Poranne rozstania, ułatwiają rytuały ustalone z dzieckiem np.: pomachanie przez okno, określona liczba całusów, lub wypowiedzenie rymowanki albo wierszyka .Dziecko musi wiedzie ,że po takim rytuale rodzic wyjdzie z sali. czasem rozstania będą łatwiejsze, najwazniejsza jest konsekwencja od samego początku.
MYŚL POZYTYWNIE- Potraktuj rozłąkę jako cos naturalnego i chwilowego. Powiedz dziecku co będziesz robić kiedy ono będzie bawiło się z rówieśnikami. Wychodząc z przedszkola pomyśl że zostawiasz swój „Skarb” pod dobrą opieka. Wypełnij dzień swoimi sprawami. Pamiętaj, że okres adaptacji minie. Bądź cierpliwy i nie rezygnuj po pierwszych niepowodzeniach.
PO PRZEDSZKOLU WYCISZ EMOCJE-przygotuj się skrajne reakcje witającego cię dziecka. Daj mu czas, aby ochłonął. Powitaj je czule ale bez nadmiernych wzruszeń. Chwile po przedszkolu wykorzystajcie na wspólną zabawę, spacer.
ZAUFAJ NAUCZYCIELOM- przekaz przyszłym opiekunom wszelkie, niezbędne informacje o potrzebach dziecka. Pomóż im stworzyć warunki do adaptacji dla twojego dziecka.
WSPÓŁDZIAŁAJ-włącz się w życie placówki .Kiedy dziecko widzi zadowoloną mamę podczas czytania bajki w grupie jest szczęśliwe. Kiedy tata przychodzi do przedszkola i z uśmiechem opowiada o swojej pracy przedszkolak czyje się dumny i ważny.
ZADBAJ O SPOTKANIA Z RÓWIEŚNIKAMI-idąc do przedszkola dziecko staje się członkiem grupy rówieśniczej. Zadbaj o to, aby maluch czeto spotykała się rówieśnikami na podwórku, u znajomych na placu zabaw, podczas których będzie ćwiczył umiejętności społeczne np.: dzielenie się , asertywność. Później łatwiej mu będzie odnaleźć się w grupie przedszkolnej i zaakceptować jej zasady.
Należy pamiętać, że proces adaptacji jest u każdego dziecka sprawą indywidualna .Może zdarzyć się tak, że pomimo podejmowania różnych działań ze strony, przedszkola i rodziców dziecko trudno przechodzi ten okres. Nie należy wówczas nikogo obwiniać, trzeba po prostu zaakceptować taki stan rzeczy i dalej pomagać dziecku, nie poddawać się. Po jakimś czasie dłuższym lub krótszym maluch na pewno przyzwyczai się do nowego środowiska.
M.G