Zapraszamy Rodziców do zapoznania się z koncepcją pracy naszego przedszkola.
Plik do pobrania znajduje się w zakładce
DOKUMENTY PRZEDSZKOLA/KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA
Zapraszamy Rodziców do zapoznania się z koncepcją pracy naszego przedszkola.
Plik do pobrania znajduje się w zakładce
DOKUMENTY PRZEDSZKOLA/KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA
ZAPROSZENIE
Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola na pierwsze zebranie, które odbędzie się dnia 16.09.2016r. o godzinie 16 w sali żółtej (nr 1) „Pszczółek”
Po zebraniu ogólnym wychowawcy czekać będą na Państwa w swoich salach.
Do zobaczenia
Joanna Babral - dyrektor
Adaptacja do przedszkola – jak wspomóc rodziców i dzieci?
Pójście do przedszkola jest dla dziecka bardzo ważnym krokiem. Ze środowiska rodzinnego, znajomego i bezpiecznego, wchodzi do nieznanego środowiska przedszkolnego. Jest to dla malucha trudny czas, pełen emocji i stresu. Okres, w którym poznaje on przedszkole i oswaja je oraz przyzwyczaja się do nowego otoczenia, nazywamy adaptacją. Proces ten u każdego dziecka przebiega inaczej: u jednych jest prawie niezauważalny, a u innych trwa długo i obfituje we łzy i lęk. Trzeba pamiętać, że adaptacja dotyczy nie tylko dzieci, ale również ich rodziców, którzy często na równi z pociechą przeżywają rozpoczęcie edukacji przedszkolnej. Pojawiają się u nich trudne emocje, stres, lęk o dziecko, nawet łzy. Niejednokrotnie te obawy przenoszą się na dzieci, co może w dużym stopniu utrudniać przebieg adaptacji. Zadaniem przedszkola jest podejmowanie działań, które pomogą rodzicom przejść przez ten trudny czas i ułatwią zarówno im, jak i ich dzieciom jak najlepsze i najszybsze poznanie placówki oraz nowego środowiska.
Jak rodzice mogą pomóc swojemu dziecku?
1. Dużo rozmawiać z dzieckiem na temat pójścia do przedszkola. Tłumaczyć i cierpliwie odpowiadać na jego pytania. Należy pomóc zrozumieć maluchowi, dlaczego nie będzie już w domu z mamą i dlaczego będzie spędzał w przedszkolu określony czas. Ważne jest opowiadanie mu o tym, jak wygląda dzień w przedszkolu, co dzieci tam robią i jak się bawią. Pomocne może być pokazywanie zdjęć mamy lub taty z przedszkola i wspominanie tych czasów (oczywiście należy przekazywać jedynie pozytywne wspomnienia).
2. Często nawiązywać w domowych zabawach i rozmowach do przedszkola, np. bawić się w to, w co dzieci bawią się w placówce. Można pobawić się z dzieckiem w przedszkole i zainscenizować z lalkami lub misiami cały przedszkolny dzień. Ważne jest pokazywanie w zabawie prawidłowego porannego rozstania (laleczka może uronić kilka łez, ale po chwili już zajmuje się zabawą), jak wyglądają posiłki i leżakowanie, kiedy przychodzi po dziecko mama (po jakiej aktywności, np. po obiedzie).
3. W miarę możliwości w pierwszych tygodniach pobytu dziecka w przedszkolu odbierać je wcześnie, tak aby mogło stopniowo przyzwyczajać się do rozłąki. Czas spędzany w placówce należy powoli wydłużać, oczywiście tłumacząc dziecku, dlaczego tak się dzieje.
4. Bardzo ważny jest moment porannego pożegnania. Powinno ono być krótkie i stanowcze. W pierwszych tygodniach pobytu w przedszkolu na pewno będzie pojawiał się płacz przy pożegnaniu, ale wydłużanie momentu rozstania tylko pogarsza sprawę. Jest to sytuacja trudna i dla malucha, i dla rodzica, jednak wymaga zachowania zimnej krwi. Tylko szybkie pożegnanie pozwoli dziecku jak najszybciej zapomnieć o płaczu i zająć się zabawą. Rzadko kiedy przedszkolak płacze cały dzień, zazwyczaj jest to tylko kilka chwil – rodzic musi o tym pamiętać. Mama czy tata nie powinni wymykać się ukradkiem, gdyż dziecko poczuje się oszukane i opuszczone, a kolejnego dnia nie pozwoli im odejść na krok. Poranne rozstanie ułatwią rytuały ustalone wspólnie z dzieckiem, np. pomachanie przez okno, wypowiedzenie rymowanki lub wierszyka, uścisk i określona liczba całusów. Dziecko musi wiedzieć, że po takim rytuale rodzic wyjdzie z sali. Z czasem na pewno poranne rozstania będą łatwiejsze, najważniejsza jest konsekwencja od samego początku.
5. Bardzo ważne jest składanie dziecku obietnic możliwych do spełnienia. Szczególnie w tych pierwszych tygodniach maluch czuje się niepewnie w nowym środowisku, dlatego słowo rodzica musi być czymś w 100 proc. pewnym. Nie obiecujmy, że przyjdziemy po dziecko po obiedzie, jeśli wiemy, że możemy odebrać je dopiero po podwieczorku. Dziecko będzie odczuwało lęk i niepewność, a przedszkole będzie mu się kojarzyło z czymś nieprzyjemnym.
6. Pójście dziecka do przedszkola wiąże się ze zmianą rytmu dnia. Maluch będzie jadł o innych porach niż w domu, będą go obowiązywały inne godziny odpoczynku i zabawy. Warto wdrażać go do tych zmian już w domu, np. zmienić pory posiłków, kłaść go spać wcześniej i budzić o wcześniejszej godzinie. Takie stopniowe przyzwyczajanie dziecka do innego rozkładu dnia pozwoli mu łatwiej odnaleźć się w przedszkolu.
7. Niezmiernie ważne jest uczenie dziecka samoobsługi i samodzielności. Przedszkolak będzie czuł się pewniej w nowym miejscu, kiedy będzie mógł sam sobie poradzić w niektórych sytuacjach, np. samodzielnie skorzystać z toalety, ubrać się, zjeść posiłek. Ważna jest też samodzielność w wyborze zabawy, poruszaniu się po sali, nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.
8. Dużym ułatwieniem w przygotowaniu dziecka do przedszkolnej przygody jest wspólne czytanie książek na ten temat, takich jak Pora do przedszkola A. Sójki, Bolek i Lolek w przedszkolu M. Berowskiej, Kamyczek. Przedszkole Ch. L'Heureux, Tupcio Chrupcio nie chce iść do przedszkolaA. Casalis, Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki A. Frączek, Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkolaki B. Ostrowickiej, Opowiadania dla przedszkolaków R. Piątkowskiej, Przedszkolaki z ulicy Morelowej B. Gawryluk. Dziecko, utożsamiając się z bohaterem opowiadania, może przeżywać różne (często trudne) sytuacje i poznawać sposoby radzenia sobie z nimi. Słuchając o świetnych przygodach bohatera w przedszkolu, być może pomyśli „Ja też tak chcę!”. Zawsze w późniejszym czasie, np. podczas trudnych rozstań, można odwoływać się do bohatera bajki: „Pamiętasz, jak to było z…?”.
9. Należy zadbać o to, by pójście dziecka do przedszkola nie było dla niego pierwszą dłuższą rozłąką z rodzicami. Powinno ono przyzwyczajać się do nieobecności mamy i taty, dzięki czemu łatwiej zniesie rozstanie w przedszkolu. Można urządzać wakacje u babci, weekend u cioci, dzień z wujkiem itd.
10. Idąc do przedszkola, dziecko staje się członkiem nowej grupy rówieśniczej. Warto zadbać o wcześniejsze częste spotkania malucha z rówieśnikami na podwórku, u znajomych, na placu zabaw, podczas których będzie mógł ćwiczyć umiejętności społeczne, np. dzielenia się, współdziałania, asertywność. Wówczas łatwiej mu będzie odnaleźć się w nowej grupie przedszkolnej i zaakceptować zasady w niej obowiązujące, nie będzie to dla niego całkiem nieznana sytuacja.
11. Dobrym wsparciem dla dziecka jest przynoszenie z domu ulubionej zabawki, najlepiej przytulanki. Można również kupić lub wspólnie z dzieckiem wykonać nową maskotkę – przyjaciela do przedszkola. Dzięki posiadaniu czegoś swojego i bliskiego dziecko będzie czuło się pewniej w nowym miejscu.
12. Doskonałym sposobem na przygotowanie dziecka do nowej roli jest wspólne kupowanie wyprawki. Jako przedszkolak dziecko musi mieć swoje kredki, blok, ołówek, plecaczek, strój gimnastyczny, kapcie itd. Takie przygotowania, kiedy dziecko może kupić przybory z ulubionymi bohaterami bajek, dają dużo radości i tworzą pozytywne skojarzenia z przedszkolem.
13. Dużym wsparciem dla malucha podczas pierwszych tygodni w przedszkolu (ale także i później) jest włączanie się rodziców w życie placówki. Kiedy dziecko widzi zadowoloną mamę, która przychodzi czytać w jego grupie bajki, czuje się szczęśliwe. Kiedy tata przychodzi do przedszkola i z uśmiechem opowiada o swojej pracy, przedszkolak czuje się dumny i ważny. Te wszystkie pozytywne uczucia, których doświadcza dziecko w związku z efektywnym współdziałaniem rodziców i przedszkola, tworzą bardzo dobrą bazę do jak najszybszej adaptacji i zaakceptowania placówki jako „drugiego domu”.
Należy pamiętać, że proces adaptacji jest u każdego dziecka sprawą indywidualną. Może zdarzyć się tak, iż pomimo podejmowania różnych działań ze strony przedszkola i rodziców dziecko bardzo ciężko przechodzi ten trudny okres. Nie należy wówczas nikogo obwiniać, trzeba po prostu zaakceptować taki stan rzeczy i dalej pomagać dziecku, nie poddawać się. Po jakimś czasie (krótszym lub dłuższym) maluch na pewno przyzwyczai się do nowego środowiska.
POWODZENIA J
Opracowała: Ewelina Śliwa, nauczyciel wychowania przedszkolnego w Samorządowym Przedszkolu nr 58 w Krakowie
WITAJ PRZEDSZKOLE
Już jutro czeka nas kolejny - pierwszy dzień w przedszkolu.
Zapraszamy nasze wszystkie "nowe" dzieci na godzinę 8:00.
Listy dzieci wywieszone są na tablicach poszczególnych grup oraz na drzwiach sal.
3-latki "Krasnale" SALA ZIELONA NR 3
4-latki "Biedronki" SALA NIEBIESKA NR 4
4-latki "Motyle" SALA PIASKOWA NR 5
5-latki "Pszczółki" SALA ŻÓŁTA NR 1
5-latki "Rybki" SALA PIASKOWA NR 6
6-latki "Słoneczka" SALA POMARAŃCZOWA NR 2
SALĄ ZBIORCZĄ przed godziną 8:00 jest sala Niebieska nr 4
Do zobaczenia :-)
KOCHANE PRZEDSZKOLAKI ZAPRASZAMY 1 WRZEŚNIA
DO PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO "KUJAWIACZEK"
Drodzy Milusińscy Przedszkole Publiczne " Kujawiaczek" czeka na Wasze przybycie
1 września 2016r.
Prosimy Rodziców by w tym szczególnym czasie pamiętali o worku z rzeczami na zmianę, mianowicie: o butach, majtkach, skarpetkach, koszulce, getrach, spodniach, małym ręczniku. Jeśli to możliwe to również o chusteczkach higienicznych.
Prosimy również o pozytywne nastawienie i dużą dozę spokoju tak potrzebną naszym dzieciom:)
Czekamy na Was!!
ZEBRANIE RODZICÓW - 14 CZERWCA
14 CZERWCA 2016R. GODZINA 1530 , zebranie dla rodziców dzieci nowoprzyjętych do Przedszkola Publicznego "Kujawiaczek" w Złotnikach Kujawskich.
ZAPRASZAMY RODZICÓW I DZIECI
(rozpoczynające od września edukację przedszkolną)
Dnia 07 i 08 czerwca od godziny 10,00 do godziny 11,00, zapraszamy rodziców z dziećmi, które od września 2016r. rozpoczną edukację przedszkolną. Prosimy o zabranie obuwia na zmianę.
KONCERT MUZYCZNY DLA DZIECI
Dnia 16 maja w naszym Przedszkolu odbył się Koncert muzyczny dla dzieci, wykonany przez muzyków z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Dziękujemy rodzicom za zaproszenie artystów. Fotorelacja w Album fotograficzny.
UWAGA RODZICE
Dnia 09maja (poniedziałek) byliśmy w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu, na spektaklu dla dzieci "Czerwony Kapturek". Relacja fotograficzna w Album fotograficzny.
UWAGA RODZICE !!!!!!!!
Nastąpiła zmiana numeru konta na które dokonywano wpłat za wyżywienie.
Aktualny numer konta to:
BS Złotniki Kujawskie 35 8142 0007 0600 1586 2000 0102
Numer konta podany jest również na druku odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu.
RADA RODZICÓW dziękuje za regularne opłacanie składek na potrzeby naszych dzieci. Dzięki tym wpłatom możemy zaplanować wydatki na paczki wielkanocne, wyjazd do teatru w Inowrocławiu i inne atrakcje dla naszych pociech. Jednocześnie PROSIMY rodziców, którzy jeszcze nie wpłacili składki o jej uiszczenie do czerwca włącznie. Ułatwi to nam organizowanie wydarzeń do końca roku szkolnego.
Składka w wysokości 12 zł za miesiąc
płatna jest na rachunek nr 95814210590616893730000001
Nazwa odbiorcy: Rada Rodziców Przedszkole Publiczne 88-180 Złotniki Kujawskie
W tytule przelewu prosimy o podanie:
DZIĘKUJEMY
Rada Rodziców Przedszkola Kujawiaczek w Złotnikach Kujawskich
ZAPRASZAMY DZIECI Z RODZICAMI
Zapraszamy dzieci z rodzicami na warsztaty prowadzone metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Warsztaty odbędą się w dniu 28.04.2016r. godzina 1445. Prosimy o wygodny strój i obuwie na zmianę.
Zapisy w sali nr 2 (pomarańczowej)
ZAPRASZAMY DZIECI Z RODZICAMI
Warsztat dla dzieci z rodzicami prowadzony metodą Weroniki Sherborne odbędzie się w dniu 03.03.2016r.(czwartek) godzina 1430. Prosimy o wygodny strój i obuwie na zmianę.
Zapisy w sali nr 2(pomarańczowej)
ZAPRASZAMY
ZAPRASZAM CHĘTNYCH
WARSZTATY LOGOPEDYCZNE DLA RODZICA I DZIECKA
ZAPISY W SEKRETARIACIE PRZEDSZKOLA
23.02.2016r. - godzina - 1500-1530 (3-latki)
01.03.2016r. - godzina - 1500-1530 (4-latki)
08.03.2016r. - godzina - 1500-1530 (5-6-latki)
15.03.2016r. - godzina - 1500-1530 (3-latki)
05.04.2016r. - godzina - 1500-1530 (4-latki)
12.04.2016r. - godzina - 1500-1530 (5-6-latki)
19.04.2016r. - godzina - 1500-1530 (3-latki)
26.04.2016r. - godzina - 1500-1530 (4-latki)
15. 01.2016r. Odbył się BAL KARNAWAŁOWY dla naszych przedszkolaków. Fotorelacja z balu w Album fotograficzny.
Zebranie dla rodziców dzieci 5 i 6 letnich
09.02.2016r. godzina 1600
odbędzie się w Przedszkolu zebranie dla rodziców dzieci 5-6 letnich, z grup Krasnale i Słoneczka.
Tematem spotkania będzie rozmowa o zmianach w prawie oświatowym w nowym roku szkolnym 2016/2017
Serdecznie zapraszamy.
Realizujemy program Zdrowy ząbek. W bieżącym tygodniu, pielęgniarka stomatologiczna będzie prowadziła zajęcia z dziećmi (pogadanka i nauka prawidłowego mycie zębów). Prosimy rodziców, żeby dzieci (3,4,5,6-letnie) przyniosły do przedszkola: pastę i szczoteczkę do zębów.
Łazienki dziecięce zostały doposażone w półki z kubeczkami na szczotkę i pastę do zębów.
10.01.2016r. XXIV Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy
Nasze przedszkolaki brały udział w koncercie WOŚP zorganizowanym przez Gimnazjum im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich. Fotorelacja w Album fotograficzny.
Harcerze odwiedzili nasze Przedszkole. Przynieśli nam światełko z Betlejem i złożyli świąteczne życzenia. Dziękujemy harcerzom i również życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
Dziękujemy
Od 23 listopada do 04 grudnia w naszym Przedszkolu odbyła się zbiórka monet groszowych (od 1grosz do 50groszy). Celem zbiórki GÓRA GROSZA była pomoc potrzebującym dzieciom, które nie wychowują się w swojej rodzinie. Zebraliśmy 368,01zł. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do usypania tak dużej Góry Grosza
Powered by aSc EduPage