INFORMACJE O WRZEŚNIOWEJ WYCIECZCE
Punkt edukacji ekologicznej PLAST-MAR w Balczewie
Inspiracją do powstania punktu edukacyjnego była wszechobecność śmieci i niska świadomość społeczna w zakresie recyklingu i ekologii.
Jako firma zajmująca się recyklingiem pragniemy przełamać stereotypy i pokazać że przetwórstwo tworzyw sztucznych jest nieszkodliwe, przyjazne środowisku naturalnemu a wręcz konieczne dla jego ochrony. Po adaptacji pomieszczeń i dostosowaniu urządzeń stworzyliśmy możliwość zademonstrowania procesu obiegu odpadów od śmieci po wyrób gotowy. W nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach prowadzimy zajęcia, których celem jest pogłębienie wiedzy w zakresie szeroko rozumianej ochrony naturalnej środowiska człowieka oraz praktyczne poznanie procesu recyklingu. W przyjętym wariancie skupiliśmy się na stworzeniu przyjaznych warunków dla dzieci i młodzieży. Obiekt umożliwia zróżnicowane zajęcia, co do formy i grup wiekowych.
Przebieg zajęć:
Zajęcia w punkcie edukacji ekologicznej w Balczewie łączą teorię z praktyką. Wpierw w dużym kolorowym holu ich uczestnicy przy specjalnych stanowiskach dowiadują się co to są odpady. Potem poznają zasady ich segregacji. Na konkretnych przykładach pokazuje się, które przedmioty można poddać recyklingowi. Uczestnicy widzą też poszczególne etapy przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych, do momentu powstania granulatu. Wykorzystuje się go ponownie do produkcji.
Następnie lekcja prowadzona jest w klasie. Tam dzieci wykonują ćwiczenia a także zostaje im przedstawiona prezentacja multimedialna.
Część praktyczna zajęć odbywa się na hali produkcyjnej. Tam dokładnie widać, jak powstaje granulat i co można z niego zrobić. Każdy z uczestników dostaje w prezencie kolorową doniczkę wyprodukowaną na miejscu przez wtryskarkę.
Ścieżka przyrodniczo – leśna Balczewo –Rejna
Powstała w 2005r. Na trasie pieszej o długości 2,9 km znajduje się 16 przystanków tematycznych. Na każdym etapie wędrówki zwiedzający mają możliwość zapoznania się z lasem, jego budową i ochroną.
Zwiedzający ścieżkę mogą kolejno zobaczyć Leśniczówkę Balczewo, która reprezentuje ponad stuletnią architekturę. Dalej usytuowany jest zrąb, na którym posadzono młody las. Kolejny przystanek przedstawia gatunek drzewa, które jako pierwsze w historii Polski zostało objęte ochroną gatunkową - cis pospolity (Taxus baccata). Król Władysław Jagiełło na mocy statutu warckiego (1423 r.) wprowadził ochronę tego gatunku w obawie przed jego wyginięciem. Przemierzając ścieżkę natrafimy na użytek ekologiczny (forma ochrony przyrody), a następnie przystanek, który przedstawia fazy rozwojowe drzewostanu. Następnie oczom naszym ukażą się okazałe dęby, dalej rezerwat. Kolejny przystanek wyjaśnia czym jest podszyt. Nie zapomnieliśmy o najbardziej rozpowszechnionym gatunku w naszym kraju - sośnie zwyczajnej. Kolejne przystanki przybliżają temat przebudowy drzewostanu, żywicowania i budowy piętrowej lasu. Na koniec można dowiedzieć się co to jest partia kontrolna i poletko łowieckie. Wycieczkę po ścieżce kończy rezerwat Rejna, utworzony dla zachowania wiśni karłowatej (Prunus fruticosa). Zwiedzający mogą skorzystać z wiaty edukacyjnej z miejscem na ognisko, znajdującej się w pobliżu leśniczówki Balczewo. Każdego roku ścieżkę edukacyjną odwiedza około 2000 osób.
ZBIERAMY PO 8 ZŁ. NA WYJAZD!
W wycieczce uczestniczą dzieci z grup: Słoneczka, Rybki, Pszczółki i Krasnale